Zaparcia – leczenie, przyczyny, profilaktyka

Problemy związane z układem trawiennym często traktujemy jak swoiste tabu. Mamy opory nawet w czasie wizyty u lekarza. Tymczasem wszelkie niepokojące sygnały, np. te związane z nieregularnymi wypróżnieniami, powinny być zgłaszane, diagnozowane i oczywiście leczone. Jednym z takich wstydliwych zagadnień są zaparcia leczenie w tym przypadku jest w dużej mierze uzależnione od przyczyn i trybu życia. Dlatego tak ważna jest konsultacja i wywiad lekarski.

Charakter i przyczyn zaparć
Do najczęściej wymienianych problemów z wypróżnianiem zalicza się:
• błędy dietetyczne, złe nawyki żywieniowe,
• małą ilość wypijanej wody,
• brak ruchu
• stresy,
• częste zmiany otoczenia i porządku dnia (np. podróże),
• zmiany hormonalne (ciąża, menopauza, cykl miesiączkowy kobiet),
• działanie uboczne leków (np. leki z kodeiną, zawierające aluminium, przeciwpadaczkowe, z żelazem, stosowane w leczeniu choroby Parkinsona).
Jak widać przyczyny mogą być różne, a na wybór metod leczenia zaparcia ma wpływ także charakter schorzenia. Otóż może być to stan nagły (ostry) albo o charakterze przewlekłym. Ostre zaparcie jest na ogół nagłą reakcją na jakąś zmianę, czynnik. Może być to nowość w diecie, stres, wyjazd czy zmiany hormonalne. Z reguły organizm radzi sobie ze zmianami, ale jeśli taki stan utrzymuje się dłużej można zastosować odpowiedni lek przeczyszczający. O zaparciu przewlekłym mówimy, kiedy jest to stan długotrwały i uporczywy. Jest to problem, który na pewno należy zgłosić lekarzowi. Może być efektem złej diety, trybu życia, chorób, zastosowanych leków.

zaparcie
Zaparcia – problem, którego nie bagatelizujemy

Jak zapobiegać i zwalczać zaparcia
Zaparcie wymaga od nas przyjrzenia się codziennym nawykom i kondycji organizmu. Z reguły warto zweryfikować np. dietę przeciwko zaparciom, aktywność, podejście do sytuacji stresujących czy porządek dnia. Jeśli chodzi o zaparcia leczenie może dotyczyć sfery życia codziennego, jak również zastosowania środków farmakologicznych, leków przeczyszczających. Warto zastosować się do sprawdzonych sposobów, które każdy może wdrożyć we własnym zakresie. Są to m.in.:
• wypijanie odpowiedniej ilości płynów (co najmniej 1,2 litra na dzień),
• zmiany w diecie – więcej błonnika (warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste),
• aktywność fizyczna – poprawia perystaltykę jelit, pozytywnie wpływa na ilość wypróżnień,
• regularne wypróżnianie – wygospodarowanie w planie dnia czasu na tę czynność,
• spokojne podejście do sytuacji stresujących.

dieta
Zadbajmy o zdrową dietę

Leczymy zaparcia – Dulcobis
Leczenia zaparcia to również leki, które będą działały przeczyszczająco – z różną intensywnością. W ofercie aptek mamy dziś szeroki wybór środków, które zalicza się do jednej z czterech grup:
1. Środki osmotyczne
• saszetki z rozpuszczalnym proszkiem,
• w płynie – syrop.
2. Kontaktowe leki przeczyszczające
3. Środki zmiękczające stolec – ułatwiają wypróżnianie, gdy problemem są suche, zbite masy kałowe.
4. Środki zwiększające objętość mas kałowych – zwiększają objętość stolca, a przez to stymulują pracę jelit.
Dulcobis to lek typu kontaktowego, a zatem jego działanie polega na pobudzeniu do pracy mięśni wyściełających przewód pokarmowy. Zawiera on substancję aktywną – bisacodyl, która działa przeczyszczająco w ciągu 6-12 godzin. Preparat uwalnia substancje aktywną i rozpoczyna działanie dopiero po dotarciu do jelit.

u lekarza
Warto skonsultować problem z lekarzem

 

dulcobis
Dulcobis – skuteczny środek przeczyszczający

 

Zdjęcia:  shutterstock, doz.pl, stopzaparciom.pl

Dodaj komentarz