Zdrowa wątroba – garść informacji i dobrych rad

Pisząc o zdrowiu, dobrej kondycji, jak również o dietach, smakach i przysmakach, nie sposób pominąć zagadnień związanych z wątrobą. Być może nie każdy wie, że choć wątroba jest gruczołem, stanowi największy organ wewnętrzny. Jest również jednym z najważniejszych narządów, nie bez powodów porównywanym do ważnego laboratorium, pracującego cały czas dla dobra całego organizmu. Wystarczy wspomnieć, że od wątroba uczestniczy w ponad 5000 funkcjach życiowych i ponad 500 procesach chemicznych wewnątrz ludzkiego ciała.

Fot:www.hepatil.com
Fot:www.hepatil.com

Pora zatem odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego zdrowa wątroba jest tak ważna i jakie funkcje pełni w organizmie.
A zatem jest to organ odpowiedzialny za magazynowanie niezbędnych składników, takich jak witaminy i minerały, którymi gospodaruje, uwalniając je, wtedy kiedy organizm ich potrzebuje. W wątrobie przebiegają również ważne procesy syntezy m.in. cholesterolu i trójglicerydów oraz czynników krzepnięcia krwi. O tym, że jest to gruczoł, który wytwarza żółć wie chyba każdy. Ale może nie wszyscy mają świadomość, że bez żółci organizm nie poradziłby sobie z trawieniem tłuszczy i prawidłowym wchłanianiem składników pokarmowych.

Jak wiadomo nie zawsze żyjemy i odżywiamy się zdrowo. I tu również przydaje się zdrowa wątroba, która odpowiada za detoksykację organizmu i oczyszczanie krwi. Dotyczy to m.in. tak niebezpiecznych dla nas toksyn, jak używki – np. alkohole czy szkodliwe działanie leków. Oczywiście wątroba odpowiada również za prawidłowy metabolizm. Przetwarza więc składniki odżywcze w energię, metabolizuje puryny, węglowodany, aminokwasy.

Zapewne nie każdy wie, że wątroba bierze również udział w procesach termoregulacji, czyli zapewnia organizmowi ciepło.

A co my robimy dla naszej wątroby i ile o niej wiemy?
Wiele na ten temat mówi raport pt. „Wiedza i postawy Polaków dotyczące dbania o wątrobę” na podstawie badania zrealizowanego dla marki HEPATIL. Niektóre z wyników nie wyglądają dobrze. Okazuje się, ze niewiele ponad 50% badanych wie, jak należy zadbać o wątrobę, a tylko 25% ankietowanych dba o nią prawidłowo. Co gorsza blisko 80% Polaków nigdy nie badało tego jakże ważnego organu. Nie da się ukryć, że takie wyniki nie napawają optymizmem. Warto zatem wiedzieć, co każdy z nas może we własnym zakresie zrobić dla zdrowia wątroby.

Przede wszystkim należy zadbać o zdrową dietę – zróżnicowaną, bogatą w zdrowe węglowodany, kwasy tłuszczowe, z odpowiednią dawką warzyw. Pamiętajmy, że wątroba filtruje wszystko co trafia do naszego organizmu. Ciężką pracę stanowi dla niej uporanie się z nadmiarem alkoholu, ciężkostrawnym jedzeniem czy źle stosowanymi lekami. Zdrowa wątroba lubi i doceni aktywność fizyczną. Pomogą jej również pewne substancje, które można dostarczać chociażby poprzez suplementację. Są to m.in cholina, ornityna oraz witaminy. Elementy niezbędne dla prawidłowego działania wątroby znajdziemy np. w preparatach Hepatil:

Hepatil complex
Hepatil trawienie
Hepatil detox

Dodaj komentarz