Ford Ka, to warto wiedzieć

Co zrobić, kiedy planujesz kupić niedrogi, używany samochód, a Twoja wiedza na temat motoryzacji jest, delikatnie mówiąc, niewielka? No cóż, dziś sytuacja jest o tyle komfortowa, że mamy internet, a tu czekają na nas, fora, artykuły, opracowania, praktyczne porady na youtube itp. Oczywiście zawsze warto również skorzystać z pomocy znajomych, przyjaciół, rodziny. Wraz z opiniami zdobytymi online dają sporo wiedzy na interesujący temat. Doskonałym przykładem może być garść cennych i przydatnych informacji o wciąż popularnym modelu, jakim jest Ford Ka 1 generacji.

Praktyczne porady z internetu

Przeszukując internet można trafić zarówno na artykuły ekspertów, forum o Ford Ka, jak i ciekawe, łatwe w odbiorze podsumowania, takie jak ten film na youtube. Dla osoby, która o samochodach wie, że mają jeździć i jak je zatankować, to duże ułatwienie przy wyborze, zarówno marki i modelu, jak i rocznika czy konkretnej jednostki napędowej. Laik motoryzacyjny nie musi przedzierać się przez fachowe opracowania, zmagać się z pojęciami czy zagadnieniami, które niekoniecznie są dla niego ważne. Kilkunastominutowy „wykład” na temat Forda Ka wyjaśnia, przybliża i pomaga podjąć decyzję o ewentualnym zakupie.

Czego dowiemy się o Fordzie Ka?

W krótkim filmie usłyszymy na pewno podstawowe informacje. Dowiemy się, że ten model samochodu produkowano od 1994 do 2008 roku, że jest to typowe auto miejskie o niewielkich gabarytach, trzydrzwiowe, dostępne także w dość efektownej wersji cabrio.

Jednostki napędowe

Jak przystało na mały, miejski samochód, Ford Ka nie imponuje ogromnym silnikiem, ale dostępne jednostki napędowe zapewniają potencjalnym nabywcom wybór. Najpopularniejsze były silniki 1,3l, ale po modernizacjach dostępne były także modele z silnikiem 1,6l i 95KM, które na forach Forda Ka cieszyły się dość dużym uznaniem. Opinie ekspertów oraz użytkowników potwierdzają, że silniki w tych samochodach są wytrzymałe, szczególnie w wersjach po kolejnych modernizacjach.

silnik
Ford Ka – jednostki napędowe
Mat. prasowe

Modernizacje – lepiej wybrać nowsze modele

Zgodnie z sugestiami eksperta w naszym filmowym poradniku, o wiele lepszym wyborem są modele po kolejnych modernizacjach, w roku 2001, 2003 i, 2005, kiedy to poprawiano zarówno jednostki napędowe, jak i sylwetkę oraz wyposażenie. Jeśli chodzi o wnętrze Forda Ka na pewno warto zainteresować się wersjami limitowanymi, nowszymi, produkowanymi po 2005 r. W niektórych mamy takie praktyczne udogodnienia, jak manualna klimatyzacja, podgrzewane szyby, na uwagę zasługują też coraz lepsze materiały wykończeniowe.

auto
Nowsze wersje – lepsze wyposażenie
Mat. prasowe

Cena jest atutem

Ford ka to auto, które nie jest produkowane od ponad 10 lat, a zatem cena jest jednym z argumentów przemawiającym na korzyść zakupu. W przypadku Forda Ka na forum znajdziemy wiele opinii, które  podkreślają dobry stosunek ceny do jakości tych aut. W swoim segmencie A, czyli aut miejskich – wygodnych, niewielkich, praktycznych, na pewno jest konkurencją dla innych marek. Najtańsze Fordy kosztują zaledwie kilkaset złotych, ale jeśli zależy nam na aucie, które będzie sprawne i ma pojeździć przez parę lat, warto celować w modele po modernizacjach. Ich ceny zaczynają się od 2-3 tys. złotych, a te produkowane po 2003r. to wydatek rzędu 5 tys. złotych.

cabrio
Efektowna wersja cabrio
Fot: wikipedia

Podsumowanie

Najważniejsze informacje na temat Forda Ka dotyczą wyboru jednostek napędowych, modernizacji. Nie zapominamy również o tym, że jak każdy samochód również ten ma słabe strony. Nasz ekspert zwraca uwagę przede wszystkim na korozję oraz ewentualne problemy z zawieszaniem.

Zdjęcia: wikipedia, mat. prasowe

Dodaj komentarz